Beklenen rekor: Tekil oy kullanımı 5 milyonu aştı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğinde ASİTEM tarafından düzenlenen Türkiye'nin "ilk" ve "tek" ana akım vizyon filmleri festivalinde beklenen rekor kırıldı. Devam eden oylama kapsamında "En İyi"lerin belli olmasına çok az bir zaman kala, tekil oy kullanımı 5 milyonu geçti.

Sinema filmlerinin vizyona girdiği yıl içerisinde, dağıtım kurumlarının açıkladığı izlenme sayıları baz alınarak (toplam seyircisi 300 binden az olmamak şartıyla) en çok gişe yapmış ilk 20 film,yılı içerisinde rating ortalaması en yüksek dijital diziler arasından 5 yapım ve yine yılı içerisinde rating ortalaması en yüksek 30 TV dizisinin değerlendirmeye alındığı oylama süreci büyük bir hızla devam ediyor. Halk oylamasının yanında sürecin seyrini önemli bir ölçüde etkileyen bir diğer etken ise sektör oylaması. Süreç boyunca e-mail kanalıyla oylama linki paylaşılan sektör temsilcileri yaklaşık üç haftadır oy kullanmaya devam ediyor.

"İlkler belli olmaya başladı, tekil oy kullanımı 5 milyonu aştı"

Sektör oylamasının da halk oylaması kadar önemli bir role sahip olduğu Uluslararası İzmir Film Festivali'nde kazananların halk ve sektör bileşiminden doğduğunu aktaran Asitem yönetim Kurulu ve Festival Başkanı Muammer Sarıkaya; "Uluslararası İzmir Film Festivali, kazananların noter onaylı halk oylaması ile ödüllendirildiği ilk ve tek vizyon filmleri festivali. İlk yıl 2018'de 103 ülkeden 1 milyon 510 bin, 2019'da 110 ülkeden 4 milyon 28 bin oy kullanılmıştı. Bu yıl için hedef olan 5 milyontekil oy kullanımı çok kısa bir sürede kırıldı. Sektör paydaşlarının da desteğini esirgemediği oylamayla liste başları belli olmaya başladı. Hepimiz çok heyecanlıyız." dedi.

"Togo, Martinik, Virgin Adaları, Sint Maarten gibi ülkelerden de oy kullanıldı"

Dünyanın dört bir yanında tanınmaya başlayan Uluslararası İzmir Film Festivali'nin her geçen yıl ulaştığı yer ve tekil oy sayısının arttığını ifade eden ASİTEM ve Festival Başkanı Muammer Sarıkaya şunları kaydetti; "Her yıl olduğu gibi dünyanın farklı ülkelerinden birçok kişiye ulaşan Uluslararası İzmir Film Festivali, bu yıl da İsrail, Mısır, ispanya, Fransa, Brezilya, Rusya, Almanya, Hollanda, Birleşik Krallık, Kanada, Japonya gibi her kıtadan ve dünyanın birçok yerinden ismini sayamadığım kadar geniş bir yelpazeye ulaşmıştır. Bizi heyecanlandıran asıl detay ise festival için ilk defa oy kullanan Guadeloupe, Togo, Martinik, Tonga, Virgin Adaları, Sint Maarten gibi ülkeler. İzmir ve sinemayla ulaştığımız her farklı ülke ve tekil oy için bir kez daha ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu hatırlıyoruz." dedi. 

Asitem / Sinema ve Televizyoncular Meslek Birliği

We have received your message, we will contact you very soon.
Oops! Something went wrong, please verify that you are not a robot or refresh the page and try again.